czwartek, 26 sierpnia 2010

polecamy


Po przeczytaniu tej książki stosowne jest milczenie... Ona do tego zmusza...
Minęło kilka tygodni i wreszcie mogę o niej mówić...
Historię poznajemy z perspektywy kilku postaci, przez co okazuje się, że nie ma jednej wersji zdarzenia.
Bohaterowie stają przed sytuacjami trudnymi, wydawałoby się bez wyjścia, muszą im stawić czoło, a potem podjąć odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje. Często krzywdzą innych, albo obwiniają siebie.

Opowieść z pozoru banalna- jest małżeństwo z dorastającą córką, jest kochanka w ciąży, jest mąż opiekujący się chorą żoną. Ale tych sześć postaci skrywa w sobie niesamowite tajemnice, które krążą nad ich życiem. Dlatego każdy czytelnik znajdzie sobie bliższego bohatera, który najbardziej go poruszy.

Głównym tematem powieści jest samotność. Mimo,że rzecz dzieje się w rodzinie, to nie ma z kim porozmawiać. Mimo, że ludzie żyją obok siebie, to niewiele o sobie wiedzą.

Czytelnik pchnięty jest w fotel i zmuszony do zastanowienia się nad własnym życiem, nad potrzebami bliskości, miłości, szczerości, i nad tym, by zaspokajając je nie krzywdzić innych i nie poświęcać siebie.

Mocna, ważna, wzruszająca i bardzo dojrzała książka. Gorąco polecam!


Stali na chodniku. Nie umiała znaleźć odpowiednich słów i kiedy zastanawiała się, jak zacząć Simon pocałował ją w usta. Czasem tak ją całował: szybko i nerwowo. I właśnie w trakcie takiego szybkiego i nerwowego pocałunku usłyszała przeraźliwy gwizd. Miała wrażenie,że ten dźwięk coś dla niego znaczył, że go otrzeźwił, przywołał do porządku(...). I nagle ogarnęło ją dziwne przeczucie, że stoją tak po raz ostatni w życiu, blisko siebie na chodniku. "Ostatni raz w życiu", przemknęło jej przez myśl. Dźwięk powtórzył się, przeraźliwy jak syrena okrętowa.Selma Lonning Aaro 
Lewą ręką przez lewe ramię 

/Venstre hand over hoyre skulder/

Wydawnictwo: Smak Słowa
Sopot 2009
oprawa miękka
stron: 205
cena: 30zł

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz